niedziela, 30 maja 2010

Jeszcze trochę Kłodzka


Kościół Wniebowzięcia NMP stojący niedaleko Rynku to okazała, gotycka budowla przykuwająca uwagę, stojąca w jednym z wielu kłodzkich zaułków. Jest uznawana za najwspanialszy obiekt sakralny miasta.Jego budowę rozpoczęto pod koniec XIV wieku. Z tamtego czasu pochodzi wschodnia część świątyni, kaplica Św. Zygmunta i mury kaplicy Św. Anny (obecnie Kaplica Zmarłych). W XV wieku powstały m.in. Wieża Biała (południowa) i Czarna (północna). W kolejnych wiekach kościół systematycznie był rozbudowywany, odnawiany i ozdabiany.


I trochę historii ratusza :
Nieznana jest data wzniesienia pierwszego ratusza, niewykluczone jednak, że pokrywa się ona z wykupem wójtostwa w 1324 roku. Faktem jest, że w kronikach odnotowano, że w 1366 roku ratusz strawił pożar. Odbudowano go w roku 1400 i od tego czasu był kilkakrotnie przebudowywany - między innymi w latach 1549, 1622 i 1653-1654. W 1744 roku ratusz ponownie spłonął. Został wkrótce odbudowany, a ostateczną formę nadano mu po gruntownej przebudowie w 1890 roku. Ostatnia przebudowa ratusza miała miejsce pod koniec XIX wieku.
Jedyną zachowaną częścią dawnego ratusza jest kwadratowa wieża z 16-arkadową galerią przekryta chrakterystycznym baniastym hełmem wspartym na ośmiobocznej podstawie. Na ścianach wieży znajdują się zegary - pierwotnie, w roku 1550 znajdowała się na ratuszu tylko jedna tarcza. Drugi zegar dodano w 1572 roku, a w 1597 znajdowały się na wieży już 4 tarcze.
We wnętrzach ratusza mieszczą sią obecnie pomieszczenia Urzędu Miasta, biblioteki i czytelni, natomiast na parterze budowli zlokalizowane są liczne restauracje.
Poniżej ratusza po prawej stronie widać Klasztor i kościół OO. Franciszkanów. Niestety brak czasu nie pozwolił nam na zwiedzenie tego zabytkowego miasta.

Specjalnie podziękowania dla Rafała za polecenie tego miejsca i udostępnienie map i przewodników po dolnym śląsku.Zapraszam na jego bardzo ciekawy blog

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

powiniens zmienic zawod na historyka;)))))a.f